جمعه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
جدید
خانه » نظرات شما

نظرات شما

۱-از تینا

سلام ببخشید آقای فرزانه شما کتاب تست هم تالیف کردید؟میشه یه مقدار تو وبتون تست المپیاد و کنکور هم بذارید ممنون جواب – کتاب تست من که بصورت موضوعی است به مرحله چاپ نرسیده و ۶ جلد جزوه موضوعی از کتابهای زیست شناسی دبیرستان(بیوشیمی – ژنتیک- جانور شناسی-گیاه شناسی- اکولوژی-میکروب شناسی ، قارچها و آغازیان) طی ۲۰ سال تدریس زیست شناسی جمع کرده ام که در کلاس درسم از اونا استفاده میکنم. من بیشتر در سر کلاس درس درلابلای درسنامم تست طراحی و حل میکنم ، البته در صورتی که دانش آموزانم نتونن به تست جواب بدن! در سایت و وبلاگ قبلیم که متاسفانه هک شدند کلی سوال تست کنکور و المپیاد گذاشته بودم سعی میکنم اینبار با رعایت امنیت ،سوالات را بروز کرده و در اختیارتون قرار دهم
۲- از مرضیه

سلام آقای دکتر فرزانه من خیلی شما رو دوست دارم احساس میکنم جایه شما تو بهشته من همیشه از راهنمایی های شما استفاده کردم با این حال که شما در قبال من هیچ وظیفه ای نداشتید 🙂 براتون دعا میکنم که همیشه خوب و خوش و سلامت باشید بدونید که همیشه دعا خیره دانش آموزانی که حتی افتخار شاگردیتونم نداشتن پشت سرتونه .موفق باشید جواب- زکات علم نشر رایگان آن است . من به وظیفه اخلاقی و انسانی خودم عمل کرد ه ام . تازه خیلی بیشتر از اینها از استادان خودم درس گرفته ام.
۲-از مینا  سلام به شما دبیر عزیز پر تلاش الحق والانصاف حق مطلب را ادا کردی
۳-از ریحانه  سلاممن دانش آموز سال ۳وم ریاضی مدرسه نمونه دولتی عاشورا…….چ حیف چون شماکه دبیر ما نیستین خیلی دوست داشتم یه دبیری مثه شماداشته باشم……..
۴-از آشنا

سلام من دانش آموز سال سوم تجربی هستم و با اجازه لینکتون کردم و خواهش میکنم بیشتر درمورد زیست سال سوم صحبت کنید
۵-از مهدیه

سلاممن دانش اموز سال سومم با اجازه لینکتون میکنمبخاطر زیست اگه سوالی باشه بهمون کمک کنید.باتشکر.
۶-از داریوش  سلام . خیلی عالی و بدرد بخور بود مرسی از زحماتتون.
۷-از لیلی ممنون
۸- از زنگنه – دبیر عربی

سلام استاد فرزانه روش شما بسیار مفید و موثر است . چکیده و خلاصه نویسی های شما را به همه ی دانش آموزان پیشنهاد می کنم .من هم در درس عربی و دین و زندگی کنکور از همین روش استفاده می کنم به طوری که خلاصه ی کل پیش ۱و۲ فقط۱۴ صفحه شده و ۹۰درصد مطالب را شامل می شود .
۹-از عسل

سلام شرمنده ی سوال داشتم لطفا اگه زحمت نمیشه بهش جواب بدین؟حداقل وحداکثرتعداد نوکلئوتیدهادرمرحله دوم وسوم رونویسی رو میخواسممنتظر جواب هستم ممنون جواب – در مرحله ۲ حداقل و حداکثر هر دو صفر چون در این مرحله فقط پیوند هیدروژنی گسسته میشود. در مرحله ۳ حداقل ۱( مانند آزمایش نیرنبرگ) و حداکثر ۴
۱۰-از رضا

ببخشید لطفا جواب بدین خواهش میکنممگه رونویسی چند مرحلسآخ تو کتاب یکی اونم برا پروکاریوتها رو توضیح دادهخواهشا جواب بدین جواب- سه مرحله در پروکایوتها برای آسانی مطالعه در نظر میگیرن.مرحله اول اتصال آنزیم آر.ان. آ پلیمراز توسط یکی از پلی پپتیدهای آن به نام سیگما. مرحله دوم گسستن پیوند هیدروژنی توسط آنزیم آر. ان .آ پلیمراز .مرحله سوم عمل پلیمرازی این آنزیم تا آنزیم به نقطه پایان رونویسی برسد.
۱۱- از سینا

سلام میخواستم هر چه زودتر جواب این سوال رو بدونم.نظریه ی سلولی چگونه به وجود امد؟ جواب-  داستان بر میگرده به خیلی سالها قبل که رابرت هوک در ۱۶۶۵ م. از تجربیات عینک سازان زمان خود حسن استفاده کرد و ذره بینی ساخت که میشد در برش نازکی از چوب پنبه حجره هایی مانند کندوی زنبور عسل در آن دید. او اولین بار به هر یک از این حجره ها اتاقک گفت که در زبان یونانی بدان سلول می گفتند . بعدا فردی آلمانی به اسم فیرخو و آنتوان وان لوون هوک توانستند در آب برکه و بدن جانوران سلول های جانوری ریز متحرک را شناسایی کنند.
۱۲ -از رها سلام وخسته نباشیدمن امسال کنکوردارم وهدفم فقط پزشکیه میخواستم اگه ممکنه یه کمی درموردروش خوندن  زیست ومنابعی که بهترازبقیه هستن راهنماییم کنین ممنون جواب- ۱- ابتدا کتاب درسی ۳ سال زیست شناسی را موضوعی  دسته بندی کنید سپس از کتاب درسی آنها را مطالعه کرده و نکات مربوط به آنها را از کلاس کنکور مفید فرا گیرید و بعد تست های مربوط به آن فصل ها که در سنوات قبل در کنکور آمده کار کنید و سپس نکات آن فصل ها را از کتاب هایی کمک درسی مثل کتاب جامع زیست شناسی خانه زیست شناسی بگیرید.مثلا فصل های مربو ط به ژنتیک ۵ و ۶ و ۷ و ۸ سال سوم ونیمه دوم پیش و فصل ۲ پیش و نیمه دوم فصل ۵ پیش را باهم مطالعه کنید . شما باید در ۳ ماه راه افتاده باشید .اگه نتوستید باید از مشاور زیست کمک بگیرین. ۲- روزی حداقل ۲ ساعت زیست مطالعه کنیدو تست بزنید.من به نت برداری اعتقاد ندارم چون وقت گیر بوده و از اهمیت بعضی دیگر از مطالب می کاهد. ۳- از دوستان یا دبیرانی که در زیست موفق هستند بیشتر تبادل افکار کنید.
۱۳- از سیما

خوشا بحال کسایی که میتونن در کلاسهاتون شرکت کننایکاش حداقل برا ما شهرستانی ها سی دی کلاسهاتون رو ضبط و بفروش میرسوندین که یه عمر دعاگوتون میشدیممن دانشجوی انصرافی هستم و دوباره برگشتم که کنکور بدم بعد ۴ سالاگه استادایی مثل شما داشتم حتما الان دانشجوب پزشکی بودمدست مریزاد جواب – واقعا براتون متاسفم . من این موضوع را ملموس در تدریسهای پروازیم به شهرستانها دیده ام. چه استعداد هایی هدر میروند . من تنها کاری که میتوانم براتون انجام بدهم اینکه براتون جزوه ارسال کنم.موفق باشید و نا امید نشوید.
۱۴-از سیما

خیلی ممنونمواقعا مرسیبا چه قیمتی میتونم این جزوه ها رو تهیه کنم ازتون؟ جواب- من جزواتم به صورت درسنامه و نکات و تست های تالیفی و کنکوری هست .مطالب عادی و ساده درجزواتم ندارم بنابراین مفید حال کسانی خواهد بود که به مطالب کتاب درسی مسلط باشند.این جزوات جامع و دست نویس و تعداد صفحات زیادی دارند و بصورت موضوعی درباره ۳ کتاب زیست دبیرستان تالیف شده اند و هر جزوه ای با توجه به حجم آن قیمت خودشو داره مثلا جزوه ژنتیک ۴۰۰ صفحه ای ۲۰۰ تومن هزینه داره.
۱۵-از رضا

سلام خسته نباشیددر کتاب اومده حرکات دودی از معده تا مقعدهاما ما میدونیم در مری هم حرکات دودی وجود دارهاین موضوع رو چطو در کنکور جواب بدیممخصوصا که اغلب سوالات کنکور الان چند جمله صحیح است شده جواب- دقت نظر شما ستودنی است ولی به شما اطمینان میدهم که حساسیت در نوع سوال کنکوری به حدی زیاد است که آخرین حربه مدافعان سر سخت دانش آموزان در بحث های پس از کنکور اینکه این سوال از نظر علمی درسته ولی در کتاب درسی مطرح نشده و با توجه به تاکید اکید سازمان سنجش در طرح سوالات که حتما کتاب درسی اساس است پس اگر اینچنین مواردی در کتاب درسی نیست پس به احتمال زیاد در کنکور نیز مطرح نخواهند شد  و یا در سطح کتاب درسی پرسش میشوند.
۱۶ -از زهرا

باعرض سلام وخسته نباشید به خاطرزحماتی که برای ساخت این وب سایت خوب انجام داده اید من دانش اموز سال سوم تجربی هستم میشه لطفا درباره ی سال سوم بیشتر توضیح بدهیدونکات مهم هرفصل به صورت خلاصه ودقیق شرح دهیدباتشکر جواب – فصل های مهم که در کنکور اهمیت رقابتی دارن فصل ۸ (ژنتیک و خاستگاه ) و ۹(تولید مثل جنسی در گیاهان ) هستش .اگر در حد کتاب درسی بخوانید و با نمونه سوالات سالهای قبل آشنایی داشته باشین برای نوبت دوم کفایت میکنه ولی برای کنکور مخصوصا ایندو فصلی که عرض کردم باید درسنامه قوی و جامع تهیه کنید .من برای ایندو فصل مثلا ۵۰۰ صفحه درسنامه دستنویس تهیه کرده ام و در کلاس درس کنکور و المپیاد از آنها استفاده میکنم .متاسفانه حتی نمونه کار هم نمیتوانم در وبلاگ قرار دهم ولی با پرداخت هزینه از طرف شما میتونم براتون پست کنم.
۱۷- از ۰۰۹۹

سلام ببخشید تا اونجا که متوجه شدم جزوه دست نویس دارینمن اگه امکانش باشه برا گیاهی رو میخوامگیاهی رو واقعا کتاب در هم برهم نوشته و این باعث میشه که از گیاهی فرار کنممیشه کمی در مورد جزوه گیاهی و قیمتش توضیح بدین تا اگه با بودجم و زمانبندیم سازگار بود تهیش کنمم منون از شما

جواب-  من خودم دانش آموز بودم و الان هم ۲۳ ساله که با دانش آموزان در ارتباط آموزشی هستم و میدونم که دانش آموز درآمدی نداره که من ازش توقع داشته باشم  بنابراین تصمیم گرفتم این جزوات را در اختیار کسانی قرار دهم که  نمی خواهند هزینه کنند یا نداران که هزینه کنند و یا از من خیلی فاصله دارند . جزوات طبقه بندی شده موضوعی هستش از ۳ کتاب زیست دبیرستان و مناسب برای کنکوری ها و المپیادی ها .بعض موضوعات مثل ژنتیک و گیاهی حجم زیاد بعضی ها مثل رفتار شناسی جانوران کم حجم است. تمام سوالات کنکور و المپیاد سالهای گذشته را در آنها با پاسخ تشریحی آورده ام. سوالات تالیفی و استاندارد خودم و بعضی از همکارانم را به آنها اضافه کرد ه ام . این جزوات حاصل سالها تلاش بی وقفه بوده و مدام در حاصل ویرایش و اصلاح می باشد چرا که در کلاس درسم از آنها استفاده میکنم.جزوات مدام در  حال آپدیت شدن هستن. جزوه گیاهی درسنامه مفصل جمع آوری شده از کتابهای دانشگاهی و کمک آموزشی معتبر و مفیدشامل مباحث گروه بندی گیاهان،گردش مواد ،آناتومی و فیزیولوژی گیاهی ،حرکت در گیاهان ،تولید مثل جنسی در گیاهان ، ژنتیک گیاهی و شارش انرژی در گیاهان است.نزدیک به ۴۰۰ صفحه بوده  و دارای تصاویر سیاه و سفید بوده به قیمت ۲۰۰ تومن بدون احتساب هزینه پست و کپی به هر جایی از ایران (آبان ۹۲)ارسال میکنم. ۱۸ – توسط سوال با سلام و خسته نباشیدچن تا سوال داشتم. خوشحال میشم جواب بدید۱ آیا ویروس ها از پنج فرمانرو سه فرمانرو رو هدف قرار می دهند؟مثلا قارچ ها و آغازیان را بیمار نمیکنند؟۲آیا ویروس هایی که سلول هدفشان جانوری و گیاهی است در طی فرآیند همانند سازی هیستون دار نیز می شوند؟۳ توضیح دقیق در مورد تفاوت هم یوغی و ترانسفرماسیون۴ ویروس هایی که دوره نهفتگی طولانی مدت دارند چه نوع چرخه را ترجیح می دهند؟ مثلا ویروس ایدز۵ هموگلوبین ایا از مویرگ های خونی خارج میشود؟ یا بهتر است بگوییم نحوه انتقال اکسیژن به بافت ها چگونه است؟ چون در کتاب گفته شده گلبول قرمز پیر حین عبور از مویرگ ها آسیب میبیند . علت این عبور ایا رها سازی اکسژن در بافت های مورد نیاز است؟پیشاپیش از پاسخ شما بزرگوار ممنونو معذرت بابت جسارت و زیادی حجم سوالات بندهحق یارتان جواب- ۱-ویروسها تقریبا تمام سلولهای زنده ۵ فرمانرو (شامل آغازیان و قارچها هم) را آلوده میکنند ۲ فرمانرو که کمتر بدان  اشاره میشود بدلیل کم اهمیت بودن از نظر پزشکی و کشاورزی است(بیماری مهمی که انسان هم در آن چرخه باشد بوجود نمی آورند).این نوع ویروسها اهمیت تحقیقاتی دارن ۲- ماده ژنتیکی ویروسها مانند باکتریها فاقد هر نوع پروتئین همراه هستند بنابراین هیستون دار نیز نخواهند بو د. ۳-هم یوغی نوعی تولید مثل جنسی بین دو باکتری است که یکی مثبت و دیگری منفی نامیده میشود ،در حالیکه ترانسفورماسیون دریافت قطعه ای ماده ژنتیکی توسط باکتری به کمک  پیلوس جنسی می باشد. ۴- چرخه لیزوژنی ۵-هموگلوبین فاقد اکسیژن به چه درد سلول میخوره. اختلاف فشار اکسیژن بین دو سوی غشایی مویرگها باعث انتشار اکسیژن از خون به سلولهای بافتها میشود و علت ازاد شدن هموگلوبین در مویرگهای باریک ،شکننده بودن غشای گلبولهای قرمز است و هدف مطرح شده شما را تامین نمی کند.
۱۹-از فاطمه

سلام و خسته نباشید من کلاس سوم هستم و بسیار علاقه دارم تا در المپیاد زیست شرکت کنم ولی نمیدونم باید از کجا شروع کنم و حتی نمیدونم که الان برای شروع زیادی دیر نشده یا امیدی هست؟خواهش میکنم در این باره راهنماییم کنید جواب- آزمون مرحله اول المپیاد زیست ،بهمن ماهه و شما دو سه ماه بیشتر فرصت ندارین .من پایه و پییشینه علمی شما را نمیدونم در چه حدی است .شما برای قبولی درمرحله اول حداقل باید کتاب ۶ جلدی زیست شناسی کمپل را بخونید و کتاب های زیست دوم و سوم و چهارم مسلط باشین.اگه نمیتونین بروسونین بهتره که ریسک نکنی و کلاس آمادگی کنکور زیست را جدی بگیری.  سوالات مرحله اول  ۵ گزینه ای به تعداد سی الی چهل تا هستش ومعمولا پنج الی هشت سوال تشریحی کوتاه جواب هم میدن .سوالات کمتر به سوالات کنکور شبیهه و بیشتر تست هوش تخصصی زیست شناسی هست .سرعت عمل زیاد مهم نیست و لی خلاقیت و فهم درست از سوال اهمیت بسیاری دارد. اگه کسی بخواد موفق بشه باید هر روز حداقل ۲ ساعت وقت بذاره و  نمونه سوالات سال های قبل رو بررسی کنه.
۲۰- از زهرا.

۲۱ -از علی

webet alie dr.mrcccccccccccccccman pisham.kheili be dardam khord

من دانش آموز دوم ریاضی از مازندراندبیر گرامی من پارسال زیست ۲۰ شدم ریاضی شدم ۱۴ با این حال به تجربی علاقه نداشتم.رفتم ریاضی.منم یه وبلاگ علمی دارم لطفا به منم سر بزنید و در ضمن بگین آیا با من موافق هستین که در انتخاب رشته اشتباه کردم؟ جواب-  علی جان نمره ۲۰ تجربی را به شما داده اند و شما نگرفته اید و نمره ۱۴ ریاضی را گرفته اید ، به شما نداد ه اند.نمره درسی تنها معیار برای انتخاب رشته نیست بلکه فاکتورهای زیادی در این امر دخیلند. همین که به من سر زدی و نظر دادی نشون میده که یه دلت با درس شیرین  و  زندگی زیست شناسی است ،البته رشته ریاضی هم خیلی دوشت داشتنیه . در هرحال غصه نخور ،ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است(مخصوصا که دریا به شما نزدیکتر است) هر وقت دوست داشتی (تا ۲ سال) میتونی تغییر رشته بدی. یه نکته هم اینکه ظاهرا بازار کار فارغ التحصیلان رشته ریاضی تعریفی نداره ولی فعلا (حداقل در چند رشته ) بازار کار تحصیل کردگان علوم تجربی بدک نیست. وبلاگتونو بهتون تبریک میگم چشم اگه مشغله کاری مهلت بده بدم نمی آد به اون سرکی بکشم. بای…..
۲۲- از نننن سلام لطفا ی برنامه ی خوب و جامع و منابع درست و حسابی زیست رو بهمن معرفی کنید جواب-  برنامه خوب اینکه روزی ۲ ساعت به صورت دسنه بندی شده مو ضوعی زیستو بخونید . منابع درست و حسابی هم اینکه به موسسه خوارزمی به شماره تماس ۰۹۱۲۲۲۱۸۳۳۵ مهندس پژمان زنگ بزن و جزوات و درسنامه و دی وی دی منو سفارش بده.
۲۳- از شرلکهولمز

قبول کنید که خیلی نامرد هستید که نمیگذارید از مطالبتون کپی کنیم.

جواب – این مطالب قطره ای از یک دریاست ، از جزوات کامل من استفاده کنید.
۲۴ – از یاس

سلام اقای دکتر. یک سوال تخصصی از زیست۱:سلولهای پوششی لوله نفرون دارای غشای پایه هستند یا خیر؟ درضمن سایتتون بسیار بسیار مفید و عالیه. خسته نباشید جواب – بله تمام سلولهای پوششی غشای پایه دارن
۲۵-از طرف سوال

سلام جسارتا میتونید در مورد ژن های الل و غیر الل توضیح بدینآیا کراسینگ اور بین ژن های غیر الل رخ میده؟و اینگه در کتاب نوشته شایستگی تکامل افراد تالاسمی ماژور صفرهچون به سن تولید مثل نمیرسندخواهر من در بیمارستان کار میکنه ولی افراد ماژور نوزده بیست ساله برای دریافت خون به بیمارستان میاند. پس چگونه شایستگی تکاملیشون صفره جواب-ژنهای الل ژنهایی هستند که بر روی یک جفت کروموزومهای همتا قرار گرفته اند در حالیکه ژنهای غیر الل آنهایی اند که بر روی یک جفت کروموزوم همتا قرار ندارن . اهمیت این دسته بندی در این است که جفت الل روی یک جفت کروموزوم همتا ژنوتیپی میسازن که یک فنوتیپ را پدید می آورد. کراسینگ اور هنگام تشکیل تتراد بین کروماتید های یک جفت کروموزوم همتا رخ میدهد. دقت کنید که شدت بیماری تالاسمی ماژور از شدید ترین وضعیت تا خفیف ترین حالت وجود دارد زیرا یک توارث میکس است ، احتمالا موردی که خواهرتون دیده حالت خفیف بوده است.حالت خفیف شایستگی تکاملی کمی مثلا تا ۰/۱ دارن.
۲۶- از فرزانگان شهریار

سلام استاد رجایی هستم.اگرخاطرتون باشه هفته ی قبل جزوه ای از میکروب شناسی دادید تا برای جلسه بعد که شنبه ی این هفته باشد امتحانش رو برگزار کنید .حقیقت امر اینه که مطالب جزوه کمی سنگینه چون از قبل هیچ آموزشی نداشتیم.من با یک سری از بچه های المپیاد هم صحبت کردم واون ها هم همین نظر رو داشتن.می خواستم اگر امکانش هست امتحان هفته ی بعد برگزار بشه تا طبق تدریس های شما کمی آماده بشیم…….با تشکر. جواب- اشکال نداره هدف من از درسنامه داده شده این بود که سطح سوالات المپیاد زیست دستتون بیاد.
۲۷- از سوال

سلام ببخشید باز مزاحم همیشگیچنتا سوال داشتم ۱- وقتی ما در مورد همانند سازی حرف میزنیم فقط بازهای آلی رو میگیم که توسط DNA پلی مراز از بازهای آزاد در سیتوپلاسم استفاده میکنه برای تامین قند فسفات چگونه عمل میشه؟ و آیا اونا هم کار همین انزیمه؟۲- اینکه ما در اغلب قسمتهای سلول اعم از روی هسته داخل سیتوپلاسم و در میتوکندی و کلروپلاست ریبوزوم داریمایا همه اینا در پروتیین سازی شرکت دارن؟ چه چیزی سبب تمایز اینا میشه که یه پروتیین مرحله ترجمش در ریبوزومدسیتوپلاسم انجام بشه یا در ریبوزوم روی هسته و یا …با تشکر جواب- ۱- یاد نگرفتن بهتر از اشتباه یاد گرفتنه .عزیزم صورت سوالت اشتباهه که احتمالا اشتباه بهتون یاد داده اند. صورت درست سوال اینه ” واحد های سازنده دی ان ای چگونه و از کجا تهیه میشود” و جواب اینه که دئوکسی ریبو نوکلئوتیدها بصورت تری فسفاته در شیره هسته وجود دارد و آنزیم دی ان ای پلیمراز پس از جدا سازی دو فسفات از آنها واحدهای دئوکسی ریبو نوکلئوتید مونو فسفاته را بهم وصل میکند. ۲- عزیزان شما تا زمانیکه درک درست از زیست شناسی نداشته باشین محاله که درست به سوالات پاسخ بدهید. شما در این جا درک درست از موضوع پیدا نکرده اید. در واقع ما دو نوع ریبوزوم در دنیای جانداران داریم ،ریبوزوم های پروکاریوتی که در درون سیتوپلاسم باکتریها و کلروپلاستها و میتوکندیها وجود دارد و معلومه که ام آر ان آی مربوط به ژنهای خود را ترجمه میکنند و ریبوزوم یوکاریوتی که در سلولهای یوکاریوتی وجود دارد ، آنهایی که روی شبکه آندوپلاسمی یا روی غشای هسته قرار دارند پروتئین های ترشحی میسازند و آنهایی که در سیتوپلاسم قرار دارند پروتئینهای مورد نیاز خود سلول را میسازند.
۲۸- از ژیلا

عالیه حتما دوباره به شما سر می زنم ، خوشم اومد
۲۹- از سبحانی

جناب آقای دکتر عرض سلام و خسته نباشید من سبحانی می باشم که از طریق اینترنت با شما اشنا شدم دختر من در سال دوم علوم تجربی تحصیل میکنه و خیلی علاقمند به شرکت در المپیاد می باشد متاسفانه به علت شغل همسرم ما در منطقه محرومی در جنوب ایران زندگی میکنیم میتوانم از شما خواهش نمایم مرا راهنمایی بفرمایید که چگونه میتوانم جزوات یا فیلم های اموزشی شما را تهیه نمایم؟ من خودم فوق لیسانس میکروبیولوژی هستم ولی به علت زمینه کاری سالهاست ارتباط صنعتی با زیست دارم و نمیتوانم دخترم را کمک نمایم که چگونه برای المپیاد مطالعه نماید میتوانم خواهش نمایم شما راهنمایی بفرمایید؟   ببخشید یک سوال کاری: دبیرستان دخترم کلاس های امادگی المپیاد برگزار نموده ولی این طور که متوجه شدم معلم مربوطه فقط سر کلاس سوالات سالهای قبل را بررسی مینماید و توضیح میدهد وقتی نسبت به این روند اعتراض نمودند گفتند که این نحوه تدریس المپیاد در تمامی نقاط ایران می باشد!!! آیا درست می گویند؟   با تشکر از لطف شما موفق باشید   جواب – با شماره تلفن های ۰۲۶۳۲۲۱۱۹۲۲ و ۰۲۶۳۲۲۱۱۹۱۶ (دفتر موسسه فرهنگی – آموزشی فرزانگان ایران) تماس بگیرید تا جزوات و مشاوره تحصیلی برای شما ارسال شود.
۳۰- از happy
سپاس گزارم…عالی بود۳۱- از کتایونسلام:من دانش آموزسال اول دبیرستان استان مازندران-شهرستان بابل هستمعلاقه شدیدی نست به زیست دارم و در درسم موفقم.دوست دارم المپیادشرکت کنم اماراهنمایی ندارم،حتی نمی دونم باید از کجاشروع کنم و بزرگترین ترسم از این است که ایاباوجود مدارس نمونه و تیزهوشان مامدارس عادی هم شانسی داریم؟جواب- جهت مشاوره تحصیلی میتوانید با مشاورین زبده ما در موسسه فرزانگان ایران تماس بگیرید. ۰۲۶۳۲۲۱۱۹۱۶- ۰۲۶۳۲۲۱۱۹۲۲، ساعات کار ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر۳۱- از فاطیسلاممیشه درباره خلاصه نویسیاتون بیشتر توضیح بدینممنونجواب- در ۴ بسته مجزا که مبحثی تمام مطالب کتاب درسی رو پوشش میده جهت سفارش با ۰۲۶۳۲۲۱۱۹۱۶ و ۰۲۶۳۲۲۱۱۹۲۲ از ۱۰ تا ۱۸ تماس بگیرید
۳۲-از فاطی

سلام: خسته نباشین،من سوالی داشتم در مورد زیست سال چهارم،اینکه آیا راه انداز با جایگاه آغاز رونویسی فاصله داره یا نه؟و یکی هم اینکه آیا عوامل رونویسی اختصاصی هستن یعنی برای هر ژنی یه عامل رونویسی خاصی هست؟یا اینکه میتونه مشترک باشه؟   جواب: در پروکاریوت ها فاصله ای نیست ولی در یوکاریوتها آغاز رونویسی ممکن است حتی درون راه انداز قرار داشته باشد. عوامل رونویسی ممکنه عمومی باشه ولی کمپلکس رونویسی ممکن نیست مثل هم باشه.
۳۳- از محمدی

سلام من یک سؤال از کتاب سال دوم دارم.فصل تنفس. چرا هموگلوبین پرندگان تمایل بیشتری برای ترکیب با اکسیژن دارد؟؟؟؟   جواب: برای اینکه پرندگان بیشتر در ارتفاعات با فشار اکسیژن پایین زندگی میکنن و لازم است تمایل بیشتری برای جذب حداقل اکسیژن داشته باشن

۳۴- از رضا میرقاسمی
سلام دکترکاش جواب‌های تشریحی واسش نوشته بودید بیشتر کمک میکردبا تشکر جواب- شما میتونید درسنامه کامل و جامع را با مبلغ عادلانه از موسسه فرزانگان ایران(۰۲۶۳۲۲۱۱۹۱۶-۰۲۶۳۲۲۱۱۹۲۲)تهیه فرمائید.
۳۵- از محیا
سلام دکترفرزانه…وبتون عالی ومفیده…خداقوت…بابت مطالب جالبتونم سپاس.من یه سوال داشتم،خیلی واسم مهمه لطفا اگه فرصت کردین جواب بدین،ممنون میشم.اما سوال من: این متن چه اشکالایی داره(ازنظرعلمی)متنش درموردtrnaهستش.مولکول tRNA مسئول انتقال آمینواسید به محل ریبوزوم است.این مولکول نیز رونوشتی از ژن است اما ترجمه نمی شود.این مولکول به طور متوسط در ساختمان خود ۷۶ نوکلئوتید دارد.اندازه ی کوچک این مولکول به آن اجازه می دهد به آسانی وارد ریبوزوم شود.دارای ۳ ساختار است:ساختار اول :محصول مستقیم رونویسی است و هنوز دچار تغییرشیمیایی و پیچ خوردگی نشده استساختار دوم:یک حالت گذرا است و ساختار برگ شبدری نام دارد.این ساختار حاصل پیچ و تاب خوردن ساختار اول و تشکیل پیوند هیدروژنی بین بازهای مکمل استساختار سوم:ساختار سه بعدی و فعال مولکول است و ساختار L شکل نام دارد.این ساختار نیز حاصل تشکیل پیوندهای هیدروژنی جدید بین بازهایی است که در ساختار برگ شبدری از هم دور بوده اما در ساختار L شکل مجاور هم قرار گرفته اند.ساختار برگ شبدری دارای اجزای زیر است:۱- ساقه‌ی پذیرنده:در انتهای این ساقه توالی CCA وجود دارد.آمینواسیدها از طریق پیوند استری به باز A از توالی CCA متصل می شوند.۲- حلقه های جانبی :که ۲ عددند و به نگهداری tRNA روی ریبوزوم کمک می  کنند.۳- حلقه‌ی انتی کدون: در وسط این حلقه ۳ نوکلئوتید وجود دارد که با کدون موجود در mRNA رابطه مکملی برقرار می کند.آنتی کدون هر tRNA مکمل کدون آمینواسیدی است که حمل می کند.مثلا اگر یک tRNA آمینو اسید متیونین ( با کدون AUG ) را حمل می کند آنتی کدون آن UAC است.حداقل ۳۱ مولکول tRNA لازم است تا ۶۱ کدون مختلف را شناسایی کنند.هر نوع tRNA فقط می تواند به یک نوع آمینو اسید متصل شود.عکس جمله ی بالا لزوما درست نیست چون بعضی از آمینواسیدها به بیش از یک نوع tRNA متصل می شوند.برخی از tRNA ها با وجودی که انتی کدون مختلف دارند اما به یک نوع آمینواسید وصل می شوندتفاوت tRNA های مختلف در نوع آنتی کدون آنهاست.آنتی کدون است که تعیین می کند tRNA چه امینواسیدی حمل کند……………………………………نظرمن وبقیه ی درمورد متنی که گفتم،دوستام اینه؛چرا نوشته حداقل ۳۱trnAلازم استباید بگه ۶۱تا .۶۱کدون-۶۱انتی کدون-۶۱trnaاینم نظریه دوست دیگه؛در این کره خاکی بجزmRnaهیچ چیز دیگه ترجمه نمیشهخودtRnaکه درون هسته ساخته میشهحواستون باشه رونویسی با ترجمه اشتب نگیریداون۳۱تا غلطهحداقلn-1وحداکثرnتامثلا ب ازای هر ۳۰ تا کدون ۳۰tRna(بشرط نبود کدون پایان)و۲۹tRna(بشرط وجود کدون پایان)چون برا کدون پایان هیچtRnaایی وجود ندارهخب به نظرشما نظرما درسته یا نظرنویسنده ی متن که دبیرزیسته و میگه چیزی که نوشته درسته؟!
۳۶- از مائده سلام آقای دکتر. یک سوال فوری داشتم . درشدت نورکم باافزایش کربن دی اکسید شدت فتوسنتز چه تغییری می کند؟ لطفا درصورت امکان سریعتر پاسخ دهید. باتشکروسپاس فراوان ازمطالب مفیدتان جواب- مقداری افزایش یافته و سپس ثابت میماند
۳۷- از میلاد

سلام چرا سانتریول ها به صورت عمودی (۹۰درجه)اند؟؟؟؟ممنون میشم .. جواب – اولا چرا دروغش تا به حال بهش فکر نکرده بودم ثانیا چه فرقی میکته که چجوری ایستاده باشه. شاید بخاطر ساختار فضایی خاص اسکلت سلولی کنار هسته باشه   ۳۸-از مائده  باسلام استاد فرزانه . لطفا توضیح دهید که به چه دلیل افزایش کربن دی اکسید ابتدا موجب افزایش شدت فتوسنتز می شود ؟ جواب- بهتر ه که بپرسبن که چرا افزایش دی اکسید کربن پس از دوزی معین بر شدت فتوسنتز نمی افزاید؟ چون تعداد محدود آنزیم روبیسکو پس از دوزی معین اشباع میشود.   ۳۹- از مائده سلام استاد فرزانه . آیا نور کم درسوال قبلی که پرسیدم هیچ اثری درشدت فتوسنتز ندارد؟ ( درشدت نور کم باافزایش کربن دی اکسید شدت فتوسنتز چه تغییری می کند ؟) لطفا پاسخ دهید. این سوال تقریبا برای من حیاتی است. باتشکر جواب- در شدت نور کم با افزایش دی اکبیید کربن ابتدا بر شدت فتوسنبز افزوده شده و سپس ثابت باقی میماند.

۴۰- از زهرا

من دانش اموز سال سوم راهنمایی از مدرسه فرزانگان هستم میخواستم از شما سوال کنم که برای المپیاد چه کتابی مناسب من در این سن است؟ با تشکر. جواب- کتاب ۶ جلدی بیولوژی کمپل فعلا تهیه کن و مشکل داشتی خبرم کن بایییییییییییییییی
۴۱- از من راستی بهترین روش خوندن زیستم بگید ممنون میشم. جواب- بخش کلید موفقیت در زیست شناسی رو مطالعه کن.
۴۲- از من سلام . یک سوال داشتم میخواستم بدونم چرا بین انسان ها وباکتری ها واسفنج ها شباهت وجود داره؟لطفا تو وبتون بزارید،ممنون میشم .سایتتون خیلی خوبه ولی جذاب نیست جذابش کنید عالی میشه.خسته نباشید

… جواب- چون همشون دارای ساختار مشابه سلولی هستن.
۴۳- مائده

واقعا عذرمی خواهم آقای دکتر فرزانه از سوالات مکرر خودم. اما این سوال که قبلا هم پرسیدم ( درشدت نور کم باافزایش کربن دی اکسید شدت فتوسنتز چه تغییری می کند ؟ ) از سوالات نهایی زیست شناسی ما بود وعقیده ی من هم مثل شما این بود که مقداری افزایش یافته وسپس ثابت می ماند اما دبیر مربوطه این جواب را اشتباه گرفته وعقیده دارند که درشدت نور کم هرچقدر هم کربن دی اکسید راافزایش دهیم هیچ اثری برافزایش شدت فتوسنتز نداشته و موجب کاهش آن میشود. و من نیز باپرسش از شما بر پاسخ خود اطمینان یافتم وحالا من چه دلیل قانع کننده ای برای معلمم ارائه دهم . لطفا خواهش می کنم مرا دراین زمینه بیشترراهنمایی کنید. جواب- فقط در شدت نور بالا که تنفس نوری انجام میشود فتوسنتز کاهش می یابد.

۴۴- از زهرا سلام ممنون از جوابتون فقط کتاب ۶جلدی بیولوژی کمپل را باید از کجا تهیه کنم؟   جواب: از انتشارات خانه زیست شناسی   ۴۵- از بی نام سلام عالیه
۴۶-از REZ1

سلام میخواستم بدونم که چه اتفاقی میفته که در بعضی از جانوران مثل قورباغه گلبول های قرمز هسته دارن؟!ممنون میشم جوابمو بدید. جواب- اینگونه مسائل را باید در بستر تکامل مطالعه کرد . به نظر من تمایز و کنترل تنظیم بیان ژن در مسیر انتخاب طبیعی باعث میشه که هسته در بعضی از جانوران مثل انسان تحلیل بره و در بعضی دیگر مثل قورباغه و اسب باقی بمونه


۴۶- از زهرا نورانی جواب- اولا علیک ثانیا تبریک بخاطر قبولیت در المپیاد زیست ۹۳ ثالثا ارزش کپیو رو ندارن یه سری مسائل پیشه پا افتاده اند.
۴۷- از امیر حسین

سلام…من دانش آموز سال راهنمایی ام..میخواستم بدانم جواب این سوال چیست؟۴۸-کدام بخش درقشری بدن قرار دارد؟لوله ی جمع کنندهکپسول بومنلوله ی خمیدهلوله ی هنله جواب- من اول سوالتو تصحیح میکنم . سوال شما اینکه کدامیک از موارد زیر در بخش قشری کلیه واقع است ؟کپسول بومن و لوله پیچیده دور و نزدیک  و قسمت های ابتدایی لوله هنله در بخش قشری و بقیه قسمت های لوله هنله در بخش مرکزی کلیه واقع است. لوله جمع کننده ادرار در فاصله بین هرم های کلیوی واقع است.
۴۹- از نگین

دستتون درد نکنه، مطالب خیلی مفیدی گذاشته بودبن.استفاده کردم….براتون بهترین ها رو آرزومندم
۵۰- از فاطمه

سلام ببخشید اگه میشه خیلی سریع جواب بدید انقباض بطن ها از کدام موج شروع میشه؟

جواب- پایان موج s
۵۱- از مهدی سر زعیم دکتر فرزانه سلام. لطفا به من بگویید که آیا از متن و پاسخ فهالیت ها در کنکور سوالی می آید یا خیر؟ ممنون جواب- بجز بیشتر بدانید از تمام بخش های کتاب ار جمله شکل ها ؛نمودارها،جداول و حتی پاورقی هم سوال مطرح شده است . پس حتما فعالیت های کتاب درسی را هم مطالعه کنید.
۵۲- از پریا و پردیس سلام.ببخشید ایا زیست دوم نیاز به کلاس اضافه دارد؟؟   جواب- فقط کلاس کنکور و یادگیری نکات نوار قلب و گیاه شناسی آن

۵۳- از محمد
سلام محل کلاسا جای خاصیه؟برا بقیه استانا چی؟ جواب- سلام کلاسا بصورت خصوصی برگزار میشه و محل کلاس هم میتونه در دفتر آموزشگاه در کرج و یا در منزل شما در تهران یا کرج باشد.برای بقیه استانا میتونم براتون درسنامه و جزوات بفرستم که بصورت خود آموز پیشرفته است.
۵۴- از فاطمه

سلام چگونه جزوه هارو تهییه کنیم؟ جواب – با شماره ۰۲۶۳۲۲۱۱۹۱۶ و یا ۰۲۶۳۲۲۱۱۹۲۲ تماس بگیرید تا منشی ها راهنماییتان کنند.
۵۵- از مهدی

با سلام خدمت شما استاد عزیز. با توجه به اینکه ماکروفاژ حاصل از دیاپدز مونوسیت هاست و در خون وجود ندارد چگونه می تواند در ایمنی هومورال که قسمت عمده آن خون است نقش مهمی داشته باشد؟بسیار متشکرم جواب-پادتن هایی که در ایمنی همورال حاصل می شوند به خودی خود و به تنهایی کارایی ندارند. پس از اتصال آنتی ژن عوامل بیگانه به پادتن ها مجموعه حاصل به ماکروفاژهای بافتی عرضه می شود و اینگونه ماکروفازها غیر مستقیم در ایمنی همورال نقش مهم ایفا می کنند.
۵۶- از امیر

با سلام وخسته نباشید خدمت شما همکار عزیز .به خاطر وبلاگ خوبتون تشکر می کنم .به راستی که شما الگوی خوبی برای امثال من تازه کار هستید ، می خواستم که من رو راهنمایی کنید که بهترین روش برای تدریس درس زیست چیه ؟ آیا گفتن جزوه به دانش آموزان درسته یا نه؟ راستش دانش آموزان من با گفتن جزوه فقط اون رو می خونن واز کتاب غافل میشن اگه میشه لطف کنین ومنو راهنمایی کنید.ممنون میشم زود پاسخ دهید یا در وبلاگتون یا ایمیل   جواب – بهترین روش برای تدریس درس زیست، آموزش در طبیعت هستش ولی چون درکشور مانند خیلی کارها مسیر حاشیه پیموده میشه (منظور زیست برای قبولی در پزشکی) بنابراین جزوه نکات و تحلیل کتاب درسی به نظر به نفع دانش آموز است.
۵۷- از دانش آموز

سلام استاد. عزیزسوالی داشتم در مورد اینکه باکتری هایی که هتروتروف میباشند. گلوکزی که وارد سلول مذکور شده به یکباره استفاده میشه و یا ذخیره هم نگه میداره؟!دومین سوال در مورد این موضوعست که در کتاب اشاره شده : هموگلوبین که نقش انتقال گازهای تنفسی را برعهده دارد در این سلول ها ساخته میشود و ژن های آن در سلول های پوششی و ماهیچه ای خاموش است. مگر گلبول های قرمز هسته دارند یا چگونه ممکن است؟! جواب – پروکاریوت ها محلی (یعنی اندامکی) برای ذخیره ی پلی ساکارید ها ندارن (چون باید به شکل نامحلول و دور از سیتوزول ذخیره شوند) بنابراین قند های ساده مثل مونوساکاریدها و دی ساکاریدها را به تدریج از محیط گرفته و به تدریج به مصرف می رسانند. گلبول های قرمز نابالغ در مغز استخوان قبل از آنکه هسته اشان را از دست بدهند هموگلوبین های زیادی می سازند و ذخیره  می کنند.

 

۵۸- از کیانوش امینی فرد

با عرض سلام خدمت شما دکتر فرزانه بنده یک سوال دارم در خدمتتنون :با توجه به اینکه H2o2 یک ماده ی سمی است علت ساخته شدن آن در بدن چیست ؟

جواب- این ماده در مسیر تولید برخی ترکیبات مهم بدن مانند چربی ها تولید می شود و یک ماده ناخواسته و فرعی محسوب میشود ولی به هر حال سمی بوده و باید تجزیه شود.

۵۹-از M

آقای دکتر عالی هستید عالی مررررررررررررسی[قلب

۶۰- از بیتا

سلام، ممنون به خاطر مطالب خوبتون.
ببخشید فایل pdf این مطالب وجود نداره میشه قرارشون بدین که دانلود کنیم؟ ممنون

جواب – لطفا منتظر بمانید تا از طریق سایت رسمیم قرار بدم.

۶۱- از رویا

سلام من فقط به جزوه سال دوم احتیاج دارم میشه فقط جدا تهیه اش کنیم

جواب – تماس بگیرید تا PDF  کار دوم براتون ایمیل شود.

۶۲ – از راضیه  احراری

سلام استاد خسته نباشید تو رو خدا شهر دورافتاده ما هم بیاید من زابل هستم و از نظر دبیر زسیت کنکوری شما بهترینی .

 

جواب – سلام برای شهرستانی ها ،جزوه خود آموز هفت خوان زیست شناسی رو با ۵ دی وی دی تهیه کرده ام. شما این جزوه رو تهیه کنید و در طی سال تلفنی رفع اشکال کنید. در ضمن به زودی تله کنفرانس رایگان راه اندازی خواهم کرد تا شما شهرستانی ها هم بی بهره نمونید . جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت من مراجعه کنید.Dabirezist.com

۲ نظر

  1. سلام !من سال ۹۵ کنکور میدم. این جزوه ها برای کنکور ۹۵ مناسبه یا نه؟ چون کتاب های زیست تغییر کردن جزوه های شما هم تغییر میکنن که من جدیدشون رو بگیرم ؟ممنون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*