جمعه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
جدید
خانه » کلاس زیست شناسی » علت سخت بودن بحث ژنتیک برای بعضی از دانش آموزان

علت سخت بودن بحث ژنتیک برای بعضی از دانش آموزان

علت سخت بودن بحث ژنتیک برای بعضی از دانش آموزان

 ۱- عدم توجه به اهمیت ریاضی : ریاضی مادر علوم هست. تا ریاضی بلد نباشیم قطعا در سایر دروس دچار مشکل خواهیم شد.

عدم توجه به مفاهیم ژنتیک : بسیاری از افراد دلشان می خواهد فقط با حفظ کردن یک سری فرمول های خاص و استفاده از آن ها به حل مسائل ژنتیک بپردازند و متاسفانه تاکید بر فرمول های فراوان و عجیب در برخی جاهابه این مساله دامن می زند. غافل از این که در مسائل ژنتیک ( مانند سایر مسائل زیست شناسی ) خوشبختانه مفهوم حرف اول را می زند نه مطالب صرفا حفظ کردنی…-

 ۳- کنار گذاشتن ژنتیک: متاسفانه برخی دانش آموزان و دبیران به حل چند مساله ژنتیک ساده با این بهانه که هر چقدر هم که کار کنیم فایده ندارد بسنده می کنند و دانش آموزان هم طبعا ادامه دهنده راه آنان خواهند بود.
مبحث ژنتیک در کتاب های نظام جدید در بخش های آخرین کتاب سال سوم تدوین شده و درست در زمانی تدریس می شود که به آزمون نهایی نزدیک می شویم. این ممکن است باعث شود که به دلیل کمبود وقت به این مبحث مهم کمتر پرداخته شود.
۵- و از همه مهمتر : بیان با نقص و کمبود در کتاب های درسی ( که البته در کتاب های نظام جدید تا حد زیادی سعی در رفع آن شده است ولی کافی به نظر نمی رسد) .

اما راه حل چیست؟
لازم است مفاهیم پایه ژنتیک آرام آرام و قدم به قدم به همراه تست ها و مسائل مربوط به هر بخش توضیح داده شود ، درست همانطور که سر کلاس ها این کار انجام می شود.

درباره‌ دکتر فرزانه

دکترای زیست شناسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*