جمعه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
جدید
خانه » کلاس زیست شناسی » چراشیمی‌درمانی ‌ریزش‌مو را به دنبال دارد؟

چراشیمی‌درمانی ‌ریزش‌مو را به دنبال دارد؟

 داروهای شیمی درمانی داروهایی قوی هستند که به سلول‌های سرطانی که به سرعت در حال تکثیرند، حمله می‌کنند. متأسفانه این داروها به دیگر سلول‌های بدن که به سرعت در حال رشد هستند نیز حمله می‌کنند، از جمله ریشه‌های مو. شیمی‌درمانی ممکن است منجر به ریزش مو در تمام بدن شود. گاهی اوقات مژه، ابرو، موهای زیربغل و دیگر قسمت‌های بدن نیز می‌ریزد. برخی از دوزهای شیمی درمانی بیشتر موجب ریزش مو می‌شوند و دوزهای

(مقادیر) مختلف می‌توانند منجر به کم‌پشتی تا کچلی کامل شوند.

 چه مدت پس از شیمی درمانی ریزش مو شروع میشود؟

معمولاً بین ۱۰ تا ۱۴ روز پس از شروع درمان ریزش مو شروع می‌شود. شروع ریزش مو ممکن است سریع و شدید و یا تدریجی باشد. ریزش مو در تمام مدت درمان و تا یک ماه بعد نیز ادامه دارد. اینکه آیا موی شما کم‌پشت شود یا کاملاً بریزد، به درمان شما بستگی دارد. معمولاً زمانی که حدود ۵۰ درصد از موی سر شما ریخته باشد، مردم متوجه آن می‌شوند. پس از گذشت ۴ تا ۶ هفته از شروع شیمی‌درمانی ریزش موی سر شما برطرف می‌شود. معمولاً می‌توانید انتظار داشته باشید که موهای شما در هر ماه حدود ۶۵ سانتی‌متر رشد کند. موهایی که دوباره شروع به رشد می‌کنند، احتمالاً با موهایی که ریخته‌اند متفاوت هستد.

 پیشگیری از ریزش مو

هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند عدم ریزش موی شما را در ضمن یا پس از شیمی درمانی تضمین نماید. درمان‌های متعددی در زمینه پیشگیری از ریزش مو بررسی شده است. اما هیچکدام به طور مطلق مؤثر نبوده است. این روش‌های درمانی عبارتند از:

* سرد کردن کف سر (کرایوتراپی): در ضمن شیمی‌درمانی، کیف یخ یا وسایل مشابهی روی سرتان قرار می‌دهید و به این ترتیب سرعت جریان خون را به کف سر کاهش می‌دهید. در این روش داروهای شیمی‌درمانی احتمالاً تأثیر کمتری بر کف سر شما خواهند گذاشت و معمولاً سرد کردن کف سر در ۵۰ تا ۸۰ درصد از افرادی که در طی شیمی‌درمانی از آن استفاده کرده‌اند، مؤثر است. اما استفاده از این روش خطر کمی از نظر برگشت مجدد سرطان به کف سر شما به دنبال دارد. چون این ناحیه مقدار یکسانی از شیمی‌درمانی (مشابه سایر قسمت‌های بدن) را دریافت نکرده است. بسیاری از افرادی که این روش را امتحان می‌کنند، احساس ناراحتی و سرما می‌کنند.

* مایتوکسیدیل: استفاده از ماینوکسیدیل، دارویی‌ که در ریزش موی مردان و زنان کاربرد دارد، اگرچه در پیشگیری از ریزش مو قبل و حین شیمی‌درمانی تأثیر قابل توجهی ندارد، اما برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که سرعت رشد مجدد مو را افزایش می‌دهد.

در مطالعه بر روی زنان مبتلا به سرطان سینه که تحت شیمی‌درمانی قرار داشتند، ماینوکسیدیل ۲ بار در روز و در تمام مدت درمان و ۴ ماه پس از درمان استفاده شد و اگرچه در نهایت تمام افراد مورد مطالعه دچار ریزش مو شدند، اما به نظر می‌رسد دوره ریزش مو در زنانی‌که ماینوکسیدیل استفاده کردند، در مقایسه با افرادی که از آن استفاده نکرده‌اند، طولانی‌تر بوده است و موهای آنان رشد مجدد خود را سریع‌تر آغاز نموده است.

 بهترین اقدام

 ریزش موی ناشی از شیمی‌درمانی معمولاً قابل پیشگیری یا کنترل نیست اما می‌توان آن را هدایت کرد. بنابراین:

۱-  پیش از درمان با موهای خود مهربان رفتار کنید. آنها را دکلره، رنگ یا فر نکنید. این کار ممکن است موهای شما را ضعیف کند. تا حد امکان موهای خود را با جریان های طبیعی خشک کنید و از وسایل گرم کننده مثل سشوار اجتناب نمایید. تقویت موها در این مرحله احتمالاً موجب می‌شود که ریزش مو در طی درمان به تعویق بیفتد.

 ۲-موهای خود را کوتاه نگه دارید .موهای کوتاه پرتر از موهای بلند به نظر می‌رسند. ریزش موهای کوتاه کمتر جلب توجه می‌کند.

 ۳-از موی مصنوعی (کلاه گیس) را برنامه‌ریزی کنید .اکنون زمانی است که باید به فکر استفاده از کلاه‌گیس، روسری یا دیگر پوشش‌های سر باشید، اما راحت‌تر است که برای استفاده از کلاه گیس (موی مصنوعی) پیش از شروع درمان برنامه‌ریزی کنید.

 ۴- به موی باقیمانده خود توجه کنید . در تمام مدت درمان کماکان با موی خود مهربان باشید و از بالش‌های ساتن استفاده کنید که موهای شکننده را کمتر جذب می‌کند. از یک برس نرم استفاده کنید. موهای خود را فقط در صورت ضرورت بشویید. برای شستشوی موها از یک شامپوی ملایم استفاده کنید. از شامپوهای حاوی مواد پاک‌کننده قوی و شیمیایی – مثل اسید سالیسیلیک، الکل و خوشبو‌کننده‌های قوی که موجب خشک شدن کف سر می‌شوند،‌استفاده نکنید.

 ۵- به تراشیدن موی سر فکر کنید . بعضی از افراد اظهار می‌کنند، که در طی درمان و ریزش مو احساس خارش، حساسیت و تحریک‌پذیری در کف سر می‌نمایند. تراشیدن موی سر می‌تواند تحریک‌پذیری را کاهش دهد و فرد را در مقابل احساس شرمندگی ناشی از ریزش مو حمایت کند. بعضی از مردان موی سر خود را می‌تراشند، زیرا حساس می‌کنند این کار از ریزش مو بهتر است. همچنین با سر تراشیده راحت‌تر می‌توان از موی مصنوعی (کلاه گیس) استفاده کرد.‌

۶- مراقب کف سر خود باشید .اگر کف سر شما در معرض نور آفتاب با هوای سرد قرار دارد، با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب یا یک کلاه از آن محافظت کنید. در حین درمان ممکن است کف سر شما به آسانی با سرمای شدید یا نور آفتاب تحریک شود.‌

 پس از درمان

۱- در مراقبت از موهای خود مهربان باشید .موهای جدید شما خصوصاً در برابر محصولات آرایشی و وسایل گرم‌کننده شکننده و آسیب‌پذیر خواهد بود. از رنگ کردن یا پررنگ کردن موهای جدید خود حداقل برای ۶ ماه اجتناب نمایید. این کار علاوه بر آسیب به موهای جدید، می‌تواند پوست حساس سر شما را تحریک کند. ‌

 ۲- صبور باشید .موهای شما به آرامی به شرایط قبلی بر می‌گردد و این امر ممکن است طبیعی به نظر برسد. اما رشد زمان می‌برد و ترمیم آسیبی که در اثر درمان سرطان ایجاد شده است نیز نیاز به زمان دارد.

۳-سر خود را بپوشانید .پوشاندن سر در زمان ریزش مو یک تصمیم کاملاً‌شخصی است. برای بسیاری از زنان مو با احساس زنانگی و سلامت ارتباط دارد. بنابراین آنها برای حفظ ظاهر خود ترجیح می‌دهند سر خود را بپوشانند. گروه دیگری نیز وجود دارند که اصولاً تمایل به پوشاندن سر خود ندارند.

درباره‌ دکتر فرزانه

دکترای زیست شناسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*