جمعه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
جدید
خانه » فراتر از کتاب » تار عنکبوت » نر-ماده یا هرمافرودیت

نر-ماده یا هرمافرودیت

نر- ماده یا هرمافرودیت که از نام اساطیری هرمافرودیته گرفته شده است، جانوری است که هم نر و هم ماده باشد. مانند: شته ها، حلزونها، کرم خاکی

دوجنسی بودن در جانوران فوق خصوصیتی طبیعی است اما در انسان نوعی اختلال جنسی محسوب می‌شود

    هرمافرودیسم(دوجنسی) کاذب مونث:

بیمار از نظر ژنی و کروموزومی مونث است. اما ظاهر مردانه دارد. میزان مردانه شدن ممکن است خفیف بوده و تنها کلیتوریس مختصری بزرگ باشد، و یا در موارد شدید به صورت آلت تناسلی مردانه همراه با پیشابراه آلتی و اسکروتوم به هم پیوسته دارای رافه تظاهر کند.

 هرمافرودیسم(دوجنسی) کاذب مذکر:

از نظر ژنی، بیمار مذکر است. اما آلت تناسلی کوچک بوده و دارای درجات مختلفی از هیپوسپادیاس (دهانه پیشابراه در زیر آلت یا در میاندوراه و خم شدن آلت به سمت پائین (chordee( یا چسبندگی در سطح شکمی فالوس است. ممکن است (نهان بیضگی (cryptorchidism) یک‌طرفه یا اغلب دو طرفه نیز وجود داشته باشد. باید به دقت در کانال اینگواینال و یا چین‌های لابیو اسکروتال به دنبال بیضه ها (گنادها) گشت.

 دوجنسی(هرمافرودیسم) واقعی:

به ندرت. گنادی که در کانال اینگواینال یا چین‌های لابیو اسکروتال لمس می‌شود یک تخمدان و یا یک بیضه تخمدان (در فرد هرمافرودیت) است. بیماران هرمافرودیت (دوجنسی واقعی) هم دارای بافت تخمدان و هم بافت بیضه می‌باشند و دستگاه تناسلی مبهم دارند.

 تولید تستوسترون توسط یک گناد در داخل رحم نشانه آن است که بافت بیضه وجود داشته و برخی از سلولها دارای ژن مربوط به کروموزوم   هستند.Y

دلایل و درما ن ریزش مو
+ نوشته شده در چهارشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۴۹ شماره پست: ۱۳۹

 ریزش مو در میان تمام انسان ها به درجاتی اتفاق می افتد و اگر چه این روند تا میزان زیادی فیزیولوژیک تلقی می شود، ولی به علت نقش قابل توجه ای که مو در زیبایی انسان و در روابط وی بازی می کند، غالباً باعث می شود که افراد در جستجوی درمان این روند طبیعی برآیند.

 طاسی معمولی مو یا آلوپسی آندروژنتیک (AGA) شایعترین علت کم شدن موها است که در هر دو جنس زن و مرد رخ می دهد و با مینیاتوری شدن فولیکول های مو و کوتاه شدن فاز رشد مو مشخص می شود. لازم به ذکر است که موهای سر سه مرحله مشخص را طی می کنند.

۱- فاز آناژن یا رشد مو

 ممکن است بین ۲ تا ۶ سال طول بکشد و حدود ۹۰ درصد موهای سر بطور طبیعی در این مرحله قرار دارند.

 ۲- فاز کاتاژن

 حدود یک درصد موها را شامل می شود و حدود سه هفته طول می کشد

۳- فاز تلوژن یا استراحت مو

که حدود سه ماه به طول می انجامد.

  تغییر در درصد موها در مراحل مختلف یکی از علل ریزش مو به حساب می آید.

  دلایل ریزش مو

شکی نیست که در طاسی های معمولی سر (AGA)، ژنتیک نقش مهمی دارد اما مکانیسم آن بخوبی روشن نیست و نحوه توارث وابسته به یک ژن نبوده، تحت تاثیر ژن های مختلف است. غالباً پسران افراد طاس  بد شانسی!  بیشتری برای طاسی دارند، در حالیکه این رابطه بین مادران و دختران آنها کمتر مطرح است.

 بسیاری از مردم تصور می کنند که کم شدن جریان خون سر باعث ریزش مو می شود و بر این اساس از وسایل مختلفی استفاده می کنند تا به تصور خویش این جریان خون را تقویت کنند ولی واقعیت آن است که جریان خون سر از غنی ترین جریان های خون بدن است و نیازی به تقویت ندارد.

 طاسی معمولی سر به علت اثر هورمونهای آندروژن در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند، اتفاق می افتد. هر چند سترون آندروژن (هورمون مردانه) اصلی در بدن است، اما متابولیت آن یعنی دی هیدروستوترون (DHT) است که باعث AGA می شود. تبدیل شدن تستوتروی به DHT با واسطه آنزیمی بنام ۵- آلفا- ردوکتاز انجام می شود و همین آنزیم است که در درمانهای جدید مورد توجه قرار دارد. آنچه قابل ذکر است آن است که در بسیاری از زنان مبتلا به AGA، هیچ شواهد دیگری از افزایش آندروژن ها وجود ندارد.

    درمان

  اول موارد زیر رعایت فرمائید

۱- از مصرف فراورده هایی که به مو یا پوست سر آسیب می رسانند خودداری کنید . مواد صاف کننده مو از جمله این فراورده ها هستند .

۲- یک تغذیه مناسب ، بخصوص پروتئین کافی برای سلامت مو حیاتی است .

۳-در صورت امکان از مصرف داروهایی که باعث ریزش مو می شوند خودداری کنید.

۴-  تمام درمانهای  موجود برای ریزش مو می بایست برای مدت های طولانی و بعضاً تا آخر عمر استفاده شوند .

  درمان با   ماینوکسیدیل :

 مصرف ماینوکسیدیل موضعی با افزایش طول مرحله رشد مو و افزایش میتوز باعث کاهش ریزش مو و رویش آن می شود ، در مورد این دارو باید توجه داشت که اثرات آن پس از حدود ۴ماه ظاهر می شود در ابتدای مصرف برخی دچار ریزش موهای موقتی می شوند که نباید ایجاد نگرانی کند . نکته مهم دیگر آن است که با قطع مصرف آن ، موها مجدداً ریزش پیدا کرده و به وضعیت سابق برمی گردند. علاوه بر این برخی دچار افزایش موهای صورت می شوند که این مسئله به ویژه در زنان میتواند ایجاد نگرانی کند .

 درمان با   استرادیول :

 ظاهرا مصرف ۱۷-آلفا استرادیول با تحریک آروماتاز و تبدیل متابولیسم تستوسترون به ۱۷-بتا-استرادیول و کاهش سنتز DHT باعث بهبود رویش مو می شود .

 درمان با   هورمون های ضد آندروژن:

  در مواردی می توان ازاستروژن های خوراکی ، اسپیرونولاکتون و سیپرو ترون استت دردرمان AGA استفاده کرد .بدیهی است که این درمانها تنها در زنان قابل مصرف است .

 درمان با   فیناستراید :

  فیناستراید خوراکی است به میزان یک میلی گرم در روز دارویی است که با مهار اختصاصی آنزیم ۵- آلفا-ردوکتاز تیپ دو باعث افزایش رشد مو شده و در حدود ۳/۲ مردان اثرات بهبود دهنده دارد . این دارو درحال حاضر تنها برای مردان مجاز شناخته شده است و مصرف آن در زنان می تواند باعث ایجاد ناهنجاریهایش در جنین شود . فیناستراید داروی کم خطری است که با داروی دیگری تداخل نداشته ، تاثیری روی کبد ، کلیه ، مغز استخوان ، چربی های خون و… ندارد . این دارو ممکن است قوای جنسی را در درصد کمی از مردان کم کند اما تاثیری روی ساخت اسپرم و باروری مردان ندارد.

  درمان های جراحی :

 امروزه روشهای جراحی بصورت مایکروگرافت نتایج خوبی در درمان AGA  ، بخصوص در موارد شدید داشته است .

  ژن تراپی :

       شاید در آینده ای نه چندان دور ، ژن تراپی راه حل کاملی برای این مشکل دیرینه بشر پیدا کند . تا آن زمان به داروهای موجود بسنده کنید و به دنبال معجزه تباشید!

درباره‌ دکتر فرزانه

دکترای زیست شناسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*