دوشنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۷
جدید
خانه » مطالبی جالب از زیست » کوچکترین حیوانات دنیا

کوچکترین حیوانات دنیا

کوچکترین حیوانات جهان

میمون

کوچکترین میمون جهان،بوزینه ی قد کوتاه نام دارد .محل زندگی این حیوان در برزیل،کلمبیا،اکوادور و پرو است.قد این میمون ۱۱ الی ۱۵ سانتی متر و اندازه ی دمش ۱۷ الی ۲۲ سانتی متر است.وزن این حیوان ۱۲۰ گرم است،اما به هنگام تولد تنها ۱۵ گرم وزن دارد.عمر این حیوان ۱۱ الی ۱۶ سال است.

 

 خرگوش

خرگوش پیگمی که در آمریکای شمالی زندگی می کند،کوچکترین خرگوش جهان است.وزن خرگوش پیگمی بالغ ۴۰۰ گرم و طولش ۲۴ الی ۲۹ سانتی متر است.

سگ

کوچکترین سگ شی هوا هوا نام دارد که اولین بار در سال ۱۸۵۰ در مکزیک دیده شد.طول این سگ ۱۵ الی ۵/۲۲ سانتی متر و وزنش ۱ الی ۶ کیلوگرم است.شی هوا هوا می تواند ۱۵ سال عمر کند.

اسب

تامبلینا کوچکترین اسب جهان است.ئزن این حیوان ۲۷ کیلوگرم  و قدش تنها ۵/۴۲ سانتی متر است.

 

ماهی

Paedocypris کوچکترین ماهی جهان است.طول این ماهی ۹/۷ میلی متر است و جزء کوچکترین مهره داران جهان به حساب می آید.این ماهی در جنگل های انبوه و مردابی جزیره سوماترا در اندونزی پیدا شده است.

 

قورباغه

قورباغه ی طلایی برزیلی کوچکترین قورباغه ی جهان است. این حیوان در نیمکره ی جنوبی زندگی می کند.اندازه ی قورباغه های طلایی بالغ تنها ۸/۹ میلی متر است.

پرنده

مرغ مگس خوار زنبوری کوچکترین پرنده است.آن ها به زنبور کوبایی نیز معروفند،چون اکثر آن ها در کوبا دیده شده اند.اندازه ی این پرنده ۶/۵ سانتی متر و وزنش ۲ گرم است.تخم های این پرنده کوچکتر از دانه های قهوه است.

حشره

کوچکترین حشره ی جهان fairy fly نام دارد.اندازه ی این حشره ی کوچک ۲۴/۰ میلی متر است.

خزنده

کوچکترین خزنده ی شناخته شده یک نوع مارمولک خانگی بسیار کوچک به نام sphaerodactylus است.این خزنده در دریای کارائیب زندگی می کند.اندازه ی این خزنده ۱۶ میلی متر است.

|+| نوشته شده توسط عارف ذوالفقاری در جمعه نوزدهم فروردین ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۲۴ | نظر بدهید

فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشتخواران
خانواده: راسویان
زیرخانواده: لوترینه
سرده: سمور آبی
گونه: L. lutra

شَنگ (نام علمی: Lutra lutra) جانوری گوشتخوار از خانوادهٔ راسویان (Mustelidae) جنس سمورهای آبی (lutra) است. زیستگاهش کنار آبهای شیرین است. دارای بدنی دراز و نسبتاً باریک و دم بلند و سر مسطح، پوزه کوتاه و رنگ قهوه‌ای است. و طول بدن آن تا ‪ ۷۵‬سانتی متر و طول دم آن تا‪ ۵۰‬سانتی متر می‌رسد. این جانور در ایران از جمله در مناطق استان‌های گیلان، مازندران، کردستان و خوزستان یافت می‌شود.

نوشته شده توسط:عارف ذوالفقاری

درباره‌ دکتر فرزانه

دکترای زیست شناسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*