دوشنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۷
جدید
خانه » اخبار » جشنوراه خوارزمی

جشنوراه خوارزمی

جشنوراه خوارزمی نام یک جشنواره علمی در ایران است که در دو بخش دانش‌آموزی (تحت نام جشنواره جوان خوارزمی) و دانشجویی (تحت نام جشنواره بین‌المللی خوارزمی) برگزار می‌گردد. نام این جشنواره از نام محمد بن موسی خوارزمی دانشمند مشهور ایرانی گرفته شده‌است.این جشنواره هر سال اجرا شده و بهترین طرح های آن انتخواب می شود حتا جالب است بدانید ۳۴٫۳ درصد شرکت کنندگان نیمه دوم سال ۱۳۹۳ در بخش نخبگان دانشگاه هاروارد (Harvard University) ثبت شده اند.

روند برگزاری:

در ابتدا طرح‌ها در آموزش و پرورش منطقه(در تهران و شهرهای بزرگ) یا در آموزش و پرورش شهر(در شهرهای کوچک) بررسی شده و از طرح‌ها دفاع می‌شود و بر اساس معیارهای جشنواره به دو گروه قابل تقدیر در سطح منطقه و گروه قابل ارائه در سطح استان می‌فرستند سپس در سطح استان بررسی شده و بعضی از طرح‌ها عودت داده می‌شوند طرح‌های پذیرفته شده پس از دفاع به دو گروه قابل تقدیر در سطح استان(رتبه‌های دو و سه استانی) و قابل ارائه در سطح کشور تقسیم می‌شود طرح‌های پذیرفته شده جهت کشوری به دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی فرستاده می‌شود و پس از بررسی طرح‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند طرح‌هایی که به استان‌ها عودت داده می‌شود تا برای رتبه اول استانی تلاش کنند و طرح‌هایی که قابل دفاع هستند از کل ایران جمع می‌شوند و پس از دفاع این طرح‌ها بررسی شده و به دو گروه برگزیده کشوری(رتبه‌های یک و دو و سه کشوری) و عودت داده شده جهت رتبه اول استانی تقسیم می‌شوند.سپس در هفته پژوهش در ایران در جشنی با حضور معاون اول رییس جمهور ایران، وزیر آموزش و پرورش ایران، وزیر علوم، وزیر تحقیقات و فناوری رتبه‌های برگزیده اعلام و جوایزشان اهدا می‌گردد.
تسهیلات:

برگزیدگان کشوری جشنواره جوان خوارزمی از تسهیلات زیر جهت ورود به دانشگاه بهره‌مند می‌شوند:
ورود به دانشگاه با شرکت در کنکور و کسب حد نصاب علمی برابر ۸۵٪ تا ۹۸٪ (با توجه به رتبه و درصد مشارکت)

ورود بدون کنکور به دانشگاه‌ها و یا موسسات و مراکز آموزش عالی درصورت اخذ پذیرش از دانشگاه و یا مؤسسه آموزش عالی مربوط. البته سایت هایی هم وجود دارند که وظیفه مشاوره تخصصی برای شرکت در جشنواره جوان خوارزمی را بر عهده دارند. به عنوان نمونه وبسایت کمک پژوه که متشکل از برگزیدگان همین جشنواره است.

بیست و هشتمین جشنواره بین المللی خوارزمی

این دوره از جشنواره روز سه شنبه ۱۲ اسفندماه ۱۳۹۳ در تهران برگزار شد و ۱۰ پژوهشگر ایرانی و هفت پژوهشگر خارجی جوایز خود را دریافت کردند.[۴]

در این دوره از جشنواره محققان خارجی از ۴۷ کشور جهان با ارایه ۲۴۳ طرح پژوهشی حضور داشتند. طرح های ارسال شده خارجی در این دوره ۴۷ درصد از آسیا، ۴۲ درصد از اروپا، ۵ درصد از آمریکا، ۴ درصد از اقیانوسیه و ۲ درصد از آفریقا بوده است.

 

درباره‌ دکتر فرزانه

دکترای زیست شناسی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*