جمعه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
جدید
خانه » ۱۳۹۳ » آذر

بایگانی ماهانه: آذر ۱۳۹۳

چرا نام علی علیه السلام به صراحت در قرآن نیامده

تفکر مکتب خلفا :اگر على (ع) جانشین بلافصل پیامبر اسلام (ص) است ، پس چرا نام آن حضرت صریحاً در قرآن مجید نیامده، تا این همه بحث ها و اختلافات مطرح نشود؟ تفکر مکتب اهل البیت : روش آموزشی قرآن بیان کلیات و اصول عمومی است، تشریح مصادیق و جزئیات غالباً بر عهده پیامبر گرامی(ص) می‌باشد.شخصى به نام ابى بصیر ... ادامه مطلب »

بلوغ زودرس در نوجوانان و خطر افسردگی

آفتاب: بلوغ زودرس با فاکتورهای متعدد مرتبط با افسردگی از قبیل سطح بالای اضطراب ارتباط دارد. همچنین بلوغ زودرس به مشکلات اجتماعی همچون درگیری با اعضای خانواده و دوستان و ارتباط گیری با دوستانی که مستعد مشکل زا بودن هستند مرتبط است. «کارن رودلف» محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه ایلی نوی آمریکا گفت: تنها برخی از نوجوانان در برابر ... ادامه مطلب »

شایع ترین سرطان ها در ایران کدامند؟/ چهره هایی که از سرطان درگذشتند

شایع ترین سرطان ها در ایران کدامند؟/ چهره هایی که از سرطان درگذشتند جامعه > سلامت – هر سال حدود ۳۵۰ هزار نفر در ایران می میرند که علت مرگ ۳۰هزار نفرشان سرطان است. بیماری ای که این روزها نامش را زیاد از زبان اطرافیانمان می شنویم اما وزارت بهداشت معتقد است اوضاع هنوز وخیم نشده و همین آمار سرطانی هم که ... ادامه مطلب »

مفهوم میوز و میتوز

مفهوم میوز و میتوز با توجه به چرخه های دیپلوئیدی , هاپلوئیدی و تناوب نسل پی می بریم که فقط در جانوران از میوز گامت به وجود می آید. در قارج ها و گیاهان از میتوز گامت به وجود می آید و از میوز هاگ بدست می آید. * در تقسیم میتوز تعداد کروموزوم های سلول مادر و سلول های دختر برابر ... ادامه مطلب »

ناسازگاری سیستم RH بین مادر و جنین

  ناسازگاری سیستم RH بین مادر و جنین در مورد ناسازگاری سیستم Rh بین مادر و جنین باید گفت که هنگامی که در اواخر دوران بارداری و نیز در حین زایمان مقداری از گلبولهای قرمز جنین +Rh وارد خون مادر -Rh گردد. چون سیستم ایمنی مادر با آنتی ژن ( D) Rh قبلاً روبه رو نشده بود، در برابر این ... ادامه مطلب »

نام باکتری های موجود در کتب درسی دبیرستان و پیش دانشگاهی

نام باکتری های موجود در کتب درسی دبیرستان و پیش دانشگاهی ردیف اسامی باکتری های ذکر شده در کتاب درسی ۱ استرپتوکوکوس نومونیا:  باکتری مولد ذات الریه در انسان وموش ، این باکتری از نوع کوکسی (کروی) است و اجتماع آن به صورت رشته ای است ، این باکتری ها در واحد های دوتایی کنار هم قرار دارند ودونوع از ... ادامه مطلب »

نکات شکلهای زیست شناسی و آزمایشگاه ۲

نکات شکلهای زیست شناسی و آزمایشگاه ۲ شکل ۳-۱ : ماکروفاژها دارای رشته های سیتوپلاسمی هستند که در به دام انداختن میکروبها به آنها کمک می کند .  شکل ۶-۱ : الف )در شکل مربوط به نخستین برخورد با آنتی ژن سه نوع لنفوسیت B با توجه به سه نوع متفاوت گیرنده آنتی ژنی دیده می شود که آنتی ژن ... ادامه مطلب »

نکات شکلهای زیست شناسی و آزمایشگاه۱

نکات شکلهای زیست شناسی و آزمایشگاه۱ شکل ۱- ۲ : باید دانست که تار مهره ای که در این شکل نشان داده شده شامل دو بخش است ۱ – رشته های بین مهره ای که خاصیت کش سانی ندارد ۲ – رشته های درون مهره ای که چسبناک و کش سان هستند .  شکل ۴- ۲ : الف – اسکلت ... ادامه مطلب »

نکات فصل اول زیست سوم

نکات فصل اول زیست سوم پلاسموسیت ها سلولی هایی هستند که پادتن ترشح می کنند و در دفاع  اختصاصی هومورال فعال هستند. پادتن نوعی پروتئین است و سلول هایی که در پادتن سازی فعال هستند شبکه ی آندوپلاسمی زبر و دستگاه گلژی بیشتری دارند. در مقابل سلول هایی که فاگوسیتوز انجام می دهند دارای لیزوزوم بیشتری هستند.  * سلول های ... ادامه مطلب »