دوشنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۷
جدید
خانه » مطالبی جالب از زیست

مطالبی جالب از زیست

بیماری هایی که زنان را می کشد!

بیماری هایی که زنان را می کشد! به اعتقاد پزشکان بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها در صورتی که اقدامات مناسبی برای مقابله با آنها انجام شود، قابل پیشگیری هستند.روزنامه خلیج تایمز در گزارشی تازه به بررسی برخی از شایعترین انواع بیماری‌های زنان و همچنین علائم و روش‌ پیشگیری از آنها پرداخته که به قرار زیر است: بیماری قلبی بیماری‌های قلبی ... ادامه مطلب »

وصیت نامه لویی پاستور

در هر حرفه و شغلی که هستید نه اجازه دهید که به بدبینی های بی حاصل آلوده شوید و نه بگذارید که بعضی لحظات تاسف بار که برای هر ملتی پیش می آید شما را به یاس و نا امیدی بکشاند. در آرامش حاکم بر آزمایشگاه ها و کتابخانه هایتان زندگی کنید. نخست از خود بپرسید: من برای یادگیری خود ... ادامه مطلب »

دستیابی به حیات ابدی با نسخه‌برداری از مغز در رایانه!

استفن هاوکینگ، فیزیکدان بریتانیایی از امکان ابدی شدن حیات با نگهداری از مغز در خارج از بدن انسان سخن گفته است. به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، هاوکینگ در افتتاحیه یک فیلم مستند جدید در مورد زندگی خود گفت که این اندام مانند یک برنامه بوده که می‌تواند در رایانه نسخه‌برداری شود. وی اظهار کرد: من فکر می‌کنم ذهن ... ادامه مطلب »

مغز و نخاع

مغز و نخاع   در ماهیهای اولیه و دوزیستان، نخاع و مغز در یک راستا قرار دارند. ولی در سایر مهره‌داران بویژه در پستانداران بین مغز و نخاع یک خمیدگی پدید آمده‌است که در پستانداران عالی به ۹۰ درجه می‌رسد. این خمیدگی ناشی از حجم زیاد نیمکره‌های مخ است. حجم مغز بویژه نیم‌کره‌های مخ در مهره‌داران اولیه رشد اندکی دارد. ... ادامه مطلب »

پروستات

پروستات چیست ؟ پروستات بخشی از عضو جنسی مرداست که به شکل و اندازه تقریبی گردو، زیر مثانه قرار گرفته و مجرای خروجی آن را مطابق شکل احاطه کرده است .  نقش پروستات چیست ؟ نقش پروستات تولید مایع وروان کردن حرکت اسپرماتوزوئیدها به خارج است .    چرا انجام آزمایش پروستات ضرورت حیاتی دارد؟ چون عوارض بیماریهای پروستات دردناک ... ادامه مطلب »

بوتولیسم چیست؟؟؟؟؟

یماری بوتولیسم یک بیماری کشنده و بسیار جدی است که به وسیله سم حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می‌شود. سه نوع عمده بوتولیسم عبارتند از: بوتولیسم غذایی که با خوردن غذاهای حاوی سم ایجاد می‌شود. بوتولیسم زخم که حاصل عفونی شدن زخم با باکتری کلستریدیوم بوتولینم است. به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  بوتولیسم نوزادان که با ... ادامه مطلب »

موبایل تحریک کننده ی استرس سلولی یا سرطان نیست

    موبایل تحریک کننده ی استرس سلولی یا سرطان نیست ….   به دنبال بحث هایی که در مورد تاثیرات موبایل بر سلامتی شده ، دانشمندان دانشگاه Washington  دریافتند که اشعه های التکرومگنتیک که از طریق این موبایل ها ساطع می شود پاسخ های استرسی را در سلولهای کشت داده شده ی موش و انسان سبب نمی شود . پاسخ ... ادامه مطلب »

کوچکترین حیوانات دنیا

کوچکترین حیوانات جهان کوچکترین میمون جهان،بوزینه ی قد کوتاه نام دارد .محل زندگی این حیوان در برزیل،کلمبیا،اکوادور و پرو است.قد این میمون ۱۱ الی ۱۵ سانتی متر و اندازه ی دمش ۱۷ الی ۲۲ سانتی متر است.وزن این حیوان ۱۲۰ گرم است،اما به هنگام تولد تنها ۱۵ گرم وزن دارد.عمر این حیوان ۱۱ الی ۱۶ سال است.     خرگوش ... ادامه مطلب »

ذرت رنگین کمانی

ذرت رنگین کمانی این ذرت ها توسط یک کشاورز بومی آمریکایی پرورش داده شده که متوجه شد هر از چند گاهی، یک چوب بلال، با علامتی از رنگ های غیر معمول درخشان رشد می کنند. کارل بارنز سال ها عمر خود را صرف توسعه این نوع ذرت کرده و و راز آن را تا قبل از مرگش حفظ کرده است. ... ادامه مطلب »

شناخت پیچیدگی‌های خاص مغز انسان

واقعیت اول : بیشتر وزن مغز را آب تشکیل می‌دهد و بخش جامد عمدتا از جنس چربی است بیشتر مردم تصور می‌کنند که مغز به طور کامل جامد است، اما این افراد اشتباه می‌کنند. ۷۵ درصد مغز را آب تشکیل می‌دهد. بخش جامد مغز نیز از جنس چربی است و تقریبا ۱۰ تا ۱۲ درصد مغز را تشکیل می‌دهد. بقیه ... ادامه مطلب »