جمعه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
جدید
خانه » فراتر از کتاب » تار عنکبوت

تار عنکبوت

تست اعتیاد در خانواده و آشنایی با تاثیرات اعتیاد بر خانواده معتاد و مقابله با آن

  آیا اعتیاد یکی از اعضای خانواده، زندگی شما را به مرز نابودی کشیده است؟  تاثیرات اعتیاد بر خانواده معتاد اعتیاد بیماری است که علاوه بر فرد معتاد، بر سایر اعضای خانواده معتاد نیز تاثیرات مخربی می گذارد و زندگی آنها را نیز غیر طبیعی کرده و به تباهی می کشاند. این مقاله حاوی اطلاعاتی در باره چگونگی تاثیرات اعتیاد ... ادامه مطلب »

۱۵ علامت سرطان که مردان نادیده می‌گیرند

  ۱۵ علامت سرطان که مردان نادیده می‌گیرند برخی از مردان هنگامی موضوع رفتن به نزد دکتر پیش می‌آید، پای‌شان شل می‌شود و این امر باعث تاسف است. مراقبت معمول پیشگیرانه می‌تواند سرطان و سایر بیماری‌ها را در مراحل اولیه کشف کند، یعنی در زمانی که گزینه‌های بیشتری برای درمان و بخت بیشتری برای علاج وجود دارد. اما برخی از ... ادامه مطلب »

گردش خون در جنین

 چون ریه ها در دوران زندگی جنین بطور عمده فاقد عمل بوده وکبد نیز فقط تا حدودی عمل می کند لذا لازم نیست که قلب جنین خون زیادی را از ریه ها یا کبد تلمبه بزند. از طرف دیگر قلب جنین می بایستی مقدار زیادی خون را از جفت عبور دهد. بنابر این قسمت اعظم خونی که از جفت بر ... ادامه مطلب »

نر-ماده یا هرمافرودیت

نر- ماده یا هرمافرودیت که از نام اساطیری هرمافرودیته گرفته شده است، جانوری است که هم نر و هم ماده باشد. مانند: شته ها، حلزونها، کرم خاکی دوجنسی بودن در جانوران فوق خصوصیتی طبیعی است اما در انسان نوعی اختلال جنسی محسوب می‌شود     هرمافرودیسم(دوجنسی) کاذب مونث: بیمار از نظر ژنی و کروموزومی مونث است. اما ظاهر مردانه دارد. میزان ... ادامه مطلب »

اریتروسیت

اریتروسیت خون مایعی لزج است که بخشی از آن را مایعی به نام پلاسما و بخش دیگر را عناصر جامد معلق در پلاسما تشکیل می‌دهد. بخش جامد خون شامل اریتروسیتها (گلبولهای قرمز خون) ، لوکوسیتها یا گلبولهای سفید و پلاکتها است. گلبولهای قرمز یا اریتروسیتها سلولهایی هستند که در انسانها و جانوران خونگرم دارای پروتوپلاسم هموژن اما بدون هسته هستند. ... ادامه مطلب »

آستیگماتیسم

  یک نقص خفیف و به راحتی قابل درمان انحنای چشم  که باعث تاری دید می‌شود. آستیگماتیسم هنگامی به وجود می آید که لایه خارجی و شفاف جلوی چشم یعنی قرنیه و یا عدسی چشم که درون چشم قرار دارد، انحنایش در یک جهت کمی متفاوت از انحنایش در جهت دیگر است. به این ترتیب سطح قرنیه یا عدسی در ... ادامه مطلب »

نام باکتری های موجود در کتب درسی دبیرستان و پیش دانشگاهی

نام باکتری های موجود در کتب درسی دبیرستان و پیش دانشگاهی ردیف اسامی باکتری های ذکر شده در کتاب درسی ۱ استرپتوکوکوس نومونیا:  باکتری مولد ذات الریه در انسان وموش ، این باکتری از نوع کوکسی (کروی) است و اجتماع آن به صورت رشته ای است ، این باکتری ها در واحد های دوتایی کنار هم قرار دارند ودونوع از ... ادامه مطلب »

ساختمان و کاربرد تار عنکبوت

تار عنکبوت از پروتئین رشته ای فیبروئین ساخته شده است . این پروتئین از آمینو اسید های آلانین و گلیسین ، سرشار است . بیشتر رشته های پلی پپتیدی سازنده ی این پروتئین ، به صورت صفحات بتا آرایش یافته اند . این صفحات در زمینه ای از رشته های آمینو اسید به صورت صفحات آلفا جای گرفته اند . ... ادامه مطلب »

تشریح مغز گوسفند

سطح شکمی مغز : لوب بویایی : ۱- پیاز بویایی    ۲- رشته بویایی      ۳- تنه بویایی ۴- کیاسمای بینایی ۵- جسم خاکستری ۶- پایه هیپوفیز ۷- پل مغز ( برجستگی حلقوی ) بصل النخاع : ۸- هرم های پیشین       ۹- شیار مرکزی   سطح پشتی مغز : ۱ -۲- نیم کره چپ و راست مخ ۳- شیار عمیق ۴- شیار ... ادامه مطلب »

گیرنده ی مکانیکی ماهیچه

  صفحه اندام وتری گلژی که در سایت ویکی پدیا ایجاد کردم: اندام وتری گلژی (به انگلیسی: Golgi tendon organ) گیرنده هایی هستند که حاوی کپسول بوده و در وتر (تاندون)عضلات وجود دارند.اندامهای وتری گلژی همانند گیرنده های دوک عضلانی به عنوان گیرنده های کششی عضلات محسوب می شوند.فیبر عصبی اندام وتری گلژی از نوع Ib است.این فیبر عصبی قطور بوده ... ادامه مطلب »