یکشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
جدید
خانه » فراتر از کتاب

فراتر از کتاب

تست اعتیاد در خانواده و آشنایی با تاثیرات اعتیاد بر خانواده معتاد و مقابله با آن

  آیا اعتیاد یکی از اعضای خانواده، زندگی شما را به مرز نابودی کشیده است؟  تاثیرات اعتیاد بر خانواده معتاد اعتیاد بیماری است که علاوه بر فرد معتاد، بر سایر اعضای خانواده معتاد نیز تاثیرات مخربی می گذارد و زندگی آنها را نیز غیر طبیعی کرده و به تباهی می کشاند. این مقاله حاوی اطلاعاتی در باره چگونگی تاثیرات اعتیاد ... ادامه مطلب »

بیماری هایی که زنان را می کشد!

بیماری هایی که زنان را می کشد! به اعتقاد پزشکان بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها در صورتی که اقدامات مناسبی برای مقابله با آنها انجام شود، قابل پیشگیری هستند.روزنامه خلیج تایمز در گزارشی تازه به بررسی برخی از شایعترین انواع بیماری‌های زنان و همچنین علائم و روش‌ پیشگیری از آنها پرداخته که به قرار زیر است: بیماری قلبی بیماری‌های قلبی ... ادامه مطلب »

۱۵ علامت سرطان که مردان نادیده می‌گیرند

  ۱۵ علامت سرطان که مردان نادیده می‌گیرند برخی از مردان هنگامی موضوع رفتن به نزد دکتر پیش می‌آید، پای‌شان شل می‌شود و این امر باعث تاسف است. مراقبت معمول پیشگیرانه می‌تواند سرطان و سایر بیماری‌ها را در مراحل اولیه کشف کند، یعنی در زمانی که گزینه‌های بیشتری برای درمان و بخت بیشتری برای علاج وجود دارد. اما برخی از ... ادامه مطلب »

میوه و سبزیجات

پژوهشگران آلمانی در تحقیقات خود کشف کردند که مصرف روزانه ۴۰۰ گرم میوه و سبزیجات به شدت بر توانایی شناختی و تقویت هوش کمک می کند.   محققان موسسه شیمی زیستی و بیولوژی مولکولی دانشگاه «هنریش – هین» در دوسلدورف با بررسی حدود ۲۰۰ فرد بین ۴۵ تا ۱۰۲ سال نشان دادند افرادی که به طور متوسط ۴۰۰ گرم میوه ... ادامه مطلب »

پروستات

پروستات چیست ؟ پروستات بخشی از عضو جنسی مرداست که به شکل و اندازه تقریبی گردو، زیر مثانه قرار گرفته و مجرای خروجی آن را مطابق شکل احاطه کرده است .  نقش پروستات چیست ؟ نقش پروستات تولید مایع وروان کردن حرکت اسپرماتوزوئیدها به خارج است .    چرا انجام آزمایش پروستات ضرورت حیاتی دارد؟ چون عوارض بیماریهای پروستات دردناک ... ادامه مطلب »

گردش خون در جنین

 چون ریه ها در دوران زندگی جنین بطور عمده فاقد عمل بوده وکبد نیز فقط تا حدودی عمل می کند لذا لازم نیست که قلب جنین خون زیادی را از ریه ها یا کبد تلمبه بزند. از طرف دیگر قلب جنین می بایستی مقدار زیادی خون را از جفت عبور دهد. بنابر این قسمت اعظم خونی که از جفت بر ... ادامه مطلب »

نر-ماده یا هرمافرودیت

نر- ماده یا هرمافرودیت که از نام اساطیری هرمافرودیته گرفته شده است، جانوری است که هم نر و هم ماده باشد. مانند: شته ها، حلزونها، کرم خاکی دوجنسی بودن در جانوران فوق خصوصیتی طبیعی است اما در انسان نوعی اختلال جنسی محسوب می‌شود     هرمافرودیسم(دوجنسی) کاذب مونث: بیمار از نظر ژنی و کروموزومی مونث است. اما ظاهر مردانه دارد. میزان ... ادامه مطلب »

اریتروسیت

اریتروسیت خون مایعی لزج است که بخشی از آن را مایعی به نام پلاسما و بخش دیگر را عناصر جامد معلق در پلاسما تشکیل می‌دهد. بخش جامد خون شامل اریتروسیتها (گلبولهای قرمز خون) ، لوکوسیتها یا گلبولهای سفید و پلاکتها است. گلبولهای قرمز یا اریتروسیتها سلولهایی هستند که در انسانها و جانوران خونگرم دارای پروتوپلاسم هموژن اما بدون هسته هستند. ... ادامه مطلب »

تشخیص زود هنگام سرطان روده بزرگ

  محققان آلمانی تکنیک بسیار حساسی برای بررسی تغییرات ژنتیکی سرطان روده بزرگ توسعه داده‌اند که به تشخیص زودهنگام بیماری در مراحل اولیه کمک می‌کند. در حدود ۶۰ و ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ، تغییرات ژنتیکی به ترتیب در ژن‌های APC‌ و KRAS‌ دیده می‌شوند. تشخیص به موقع این تغییرات ژنتیکی در مراحل پیش از بروز ... ادامه مطلب »

آستیگماتیسم

  یک نقص خفیف و به راحتی قابل درمان انحنای چشم  که باعث تاری دید می‌شود. آستیگماتیسم هنگامی به وجود می آید که لایه خارجی و شفاف جلوی چشم یعنی قرنیه و یا عدسی چشم که درون چشم قرار دارد، انحنایش در یک جهت کمی متفاوت از انحنایش در جهت دیگر است. به این ترتیب سطح قرنیه یا عدسی در ... ادامه مطلب »