جمعه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
جدید
خانه » کلاس زیست شناسی

کلاس زیست شناسی

آنزیم ها

مقدمه آنزیمها ترکیباتی هستند که می‌توانند سرعت واکنش را تا حدود ۱۰۷ برابر افزایش دهند. آنزیم مانند یک کاتالیزگر غیر آلی میزان واکنش را با پایین آوردن انرژی فعال سازی واکنش لازم برای انجام واکنش تسریع می‌کند و برخلاف آن انرژی فعال سازی را با جایرگزین کردن یک سد انرژی فعال سازی بزرگ با یک سد انرژی سازی کوچک پایین می‌آورد. انجام سریع یک واکنش ... ادامه مطلب »

بررسی تست های کنکور ۸۷

به نام خدا ضخامت دیواره نخستین در سلول کدام بافت یکنواخت نیست؟ (۱ فیبر                                    ۲) اسکلرئید ۳) کلانشیم(۴                             کلرانشیم برای پاسخ به این تست باید شکل و ویژگی های هر ۴ بافت گیاهی را به خاطر بیاوریم. اما قبل از آن همین جا عرض کنم که …هر چهار گزینه می تواند جواب باشد !!! چرا ؟ اما آن ... ادامه مطلب »

چراشیمی‌درمانی ‌ریزش‌مو را به دنبال دارد؟

 داروهای شیمی درمانی داروهایی قوی هستند که به سلول‌های سرطانی که به سرعت در حال تکثیرند، حمله می‌کنند. متأسفانه این داروها به دیگر سلول‌های بدن که به سرعت در حال رشد هستند نیز حمله می‌کنند، از جمله ریشه‌های مو. شیمی‌درمانی ممکن است منجر به ریزش مو در تمام بدن شود. گاهی اوقات مژه، ابرو، موهای زیربغل و دیگر قسمت‌های بدن ... ادامه مطلب »

مغز و نخاع

مغز و نخاع   در ماهیهای اولیه و دوزیستان، نخاع و مغز در یک راستا قرار دارند. ولی در سایر مهره‌داران بویژه در پستانداران بین مغز و نخاع یک خمیدگی پدید آمده‌است که در پستانداران عالی به ۹۰ درجه می‌رسد. این خمیدگی ناشی از حجم زیاد نیمکره‌های مخ است. حجم مغز بویژه نیم‌کره‌های مخ در مهره‌داران اولیه رشد اندکی دارد. ... ادامه مطلب »

نکات مغز و بخشهای حفاظت کننده آن

 نکات قابل توجه در این تصویر عبارتند از:  ۱)  به استخوان جمجمه توجه کنید. می دانید که استخوانهای جمجمه از نوع استخوانهای پهن هستند. در استخوانهای پهن، بخشهای خارجی از نوع متراکم و بخش میانی از نوع اسفنجی است که در شکل به خوبی مشخص است.  ۲)   سخت شامه که خارجی ترین لایه پرده مننژ است، خود دو لایه داخلی ... ادامه مطلب »

درجلسه کنکور چگونه تست بزنیم؟

درجلسه کنکور چگونه تست بزنیم؟ بسیاری ازداوطلبان درجلسه ی آزمون اگرباچندسوال دشوارمواجه شوند، ناگهان دستپاچه شده ونظم ذهنی خود را از دست می دهند و فکرمی کنند شانس قبولی در کنکور را از دست داده اند ! این داوطلبان تصور می کنند دیگران به همه ی سوالات پاسخ داده وفقط آنها هستند که نمی توانند به سوالها جواب دهند. اما ... ادامه مطلب »

مفهوم میوز و میتوز

مفهوم میوز و میتوز با توجه به چرخه های دیپلوئیدی , هاپلوئیدی و تناوب نسل پی می بریم که فقط در جانوران از میوز گامت به وجود می آید. در قارج ها و گیاهان از میتوز گامت به وجود می آید و از میوز هاگ بدست می آید. * در تقسیم میتوز تعداد کروموزوم های سلول مادر و سلول های دختر برابر ... ادامه مطلب »

ناسازگاری سیستم RH بین مادر و جنین

  ناسازگاری سیستم RH بین مادر و جنین در مورد ناسازگاری سیستم Rh بین مادر و جنین باید گفت که هنگامی که در اواخر دوران بارداری و نیز در حین زایمان مقداری از گلبولهای قرمز جنین +Rh وارد خون مادر -Rh گردد. چون سیستم ایمنی مادر با آنتی ژن ( D) Rh قبلاً روبه رو نشده بود، در برابر این ... ادامه مطلب »

نکات شکلهای زیست شناسی و آزمایشگاه ۲

نکات شکلهای زیست شناسی و آزمایشگاه ۲ شکل ۳-۱ : ماکروفاژها دارای رشته های سیتوپلاسمی هستند که در به دام انداختن میکروبها به آنها کمک می کند .  شکل ۶-۱ : الف )در شکل مربوط به نخستین برخورد با آنتی ژن سه نوع لنفوسیت B با توجه به سه نوع متفاوت گیرنده آنتی ژنی دیده می شود که آنتی ژن ... ادامه مطلب »

نکات شکلهای زیست شناسی و آزمایشگاه۱

نکات شکلهای زیست شناسی و آزمایشگاه۱ شکل ۱- ۲ : باید دانست که تار مهره ای که در این شکل نشان داده شده شامل دو بخش است ۱ – رشته های بین مهره ای که خاصیت کش سانی ندارد ۲ – رشته های درون مهره ای که چسبناک و کش سان هستند .  شکل ۴- ۲ : الف – اسکلت ... ادامه مطلب »