جمعه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
جدید
خانه » بایگانی نویسنده: دکتر فرزانه

بایگانی نویسنده: دکتر فرزانه

تیپ شناسی سوالات درس زیست شناسی در کنکور(ویژه کنکور ۹۵)

تیپ شناسی سوالات تستی درس زیست شناسی در ویژه کنکور ۹۵ نوع اول )سوالات درست یا نادرست با نهاد : در صورت سوال مفهوم ، واژه و یا پدیده ای زیستی بصورت عبارت یا کلمه تحت عنوان نهاد مطرح می شود و طراح  از شما می پرسد که در مورد نهاد کدام یک از گزینه هادرست یا نادرست است . ... ادامه مطلب »

تحلیل شکل های کتاب درسی زیست شناسی و آزمایشگاه ۱ ویژه کنکور ۹۵

دوستان  :توجه کنید که برخی از سوالات کنکور از شکل کتاب و ترکیبی از شکل و متن طرح می شوند. بنابراین درک عمیق مفهوم این شکل ها و دقت در جزئیات آنها از اوجب واجبات است !!!!. حالا توجه شما را به چند مورد خفن از این دست (بعنوان جرعه ای از یک اقیانوس )می جلبم و فلواقع  نمیخوام ولت ... ادامه مطلب »

نکات کنکوری مغز انسان برای کنکور ۹۵

دستگاه عصبی انسان: از دو بخش کلی دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی (اعصاب مغزی و نخاعی) تشکیل یافته است. مغز از سه بخش مخ، مخچه و ساقه مغزی تشکیل یافته است و به مانند یک اتاق فرمان عمل می کند. وظایف مخ عبارتست از: الف)مرکز اصلی (نه تنها مرکز) پردازش اطلاعات حسی و حرکتی که ... ادامه مطلب »

نکات کنکوری دودمانه

تعریف : دودمانه، طرحی است شاخه­ای که سوابق وراثتی صفات یا بیماری­های یک خانواده یا فامیل را نشان می­دهد. از دودمانه در پژوهش صفات غیرعادی و ناهنجاری­های ژنی استفاده می­شود.  در  دودمانه ­های فنوتیپی افراد ناقل و خالص مشخص نشده­اند و از یک علامت مربع یا دایره برای هر دو استفاده می­شود. دانلود نکات کنکوری دودمانه ادامه مطلب »

گیاهان CAMو C4

گیاهان C4: در برخی از شرایط گیاهان به جای فتوسنتز وارد تنفس نوری می­شوند ، البته بیشتر گیاهان در شرایطی زندگی می­کنند که عموماً شرایط برای فتوسنتز مهیاست ولی در برخی از شرایط وارد تنفس نوری می­شوند. این دسته از گیاهان که در شرایط مساعد زندگی می کنند برای تثبیت ، فقط از چرخه­ ی کالوین استفاده می­کنند. به این ... ادامه مطلب »

مبحث حواس پنجگانه

 دانلود مبحث حواس پنجگانه تعریف :           حواس یعنی حس ها و منظور حس های پنجگانه بینایی ،شنوایی ،بویایی ،چشایی و لامسه است. حواس بخشی از دستگاه عصبی محیطی است که اطلاعاتی قابل درک برای مغز و نخاع را از محیط یا درون بدن (درباره محرک ها )تولید می کند.     ادامه مطلب »

دانلودچرخه ی تخمدان- ویژه کنکور

 چرخه ی تخمدان- ویژه کنکور      تعریف:       تخمدان­ها، طی مراحلی برنامه­ریزی شده و منظم و تکراری، تخمک­ها را تولید و رها می­کنند. مدت چرخه تخمدان معمولاً ۲۸ روز است.  تعریف تخمک­ گذاری:   رها شدن تخمک از تخمدان ادامه مطلب »